Image Map

FaceBook

wtorek, 29 września 2015

Jedzonko dla maluszka

Rośniemy jak na drożdżach!


Birek jest z Nami od 3 tygodni. Ważył na początku 4,10 kg. Kruszyneczka, kuleczka.. Po wizycie w piątek na odrobaczaniu już 6,5 kg. Robi się powoli silnym, dużym psem. Pani Weterynarz Nas pochwaliła za równowagę „psią”. Jest grzeczny, daje się zbadać, nie gryzie po rękach. A ma dopiero 2,5 miesiąca.


Co taki młodziak powinien jeść aby prawidłowo się rozwijał i miał siłę do zabawy?


1)Powinien jeść często, a mniej. Szczenie do 4-6 miesiąca (olbrzymie do 9.) powinny jeść 3-4 razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Najpóźniej w wieku 7-9 miesięcy uczymy szczenię jeść dwa razy dziennie o stałych porach


2)Na karmę zwracamy szczególną uwagę kupując w sklepie. Na etykiecie zawsze jest skład naszej „upatrzonej” karmy. W sklepach spożywczych możemy kupić karmę z małą ilością mięsa (4-6%). Wyobraźcie sobie kotleta- 5% mięsa, a reszta to zboże i rośliny. Byłby to dalej kotlet? Tak samo jest z karmą. Szczeniaczki rosną potrzebują składników aby być zdrowymi i silnymi psami.


3) Uczymy aby nie prosił jak jedzą ludzie. Dlaczego? Wyobraźmy sobie mojego Birka dorosłego. Łeb może oprzeć na stole, jest pewny że coś ktoś mu da. Jest wigilia, są gości. Psa nie da się odpędzić od stołu. W misce oczywiście też jest nie mało. Czy to dobre maniery? Oczywiście że nie! Pies musi wiedzieć kto jest kim w tym domu, czego nie może zrobić i kiedy jest „fe”.


4) Nigdy przenigdy nie dajemy psu nic smażonego! To dla nich nie zdrowe i bardzo szybko pies może zakończyć swój żywot. Zamiast smażyć lepiej ugotować- kurczaka, trochę wątróbki (nie częściej niż 1-2 x w tygodniu).


5) Od małego uczymy psa smaków. Dodajemy gotowanej marchewki, buraczków. Są to dla psa witaminy, nowe smaki. A to jest właśnie ten moment gdzie możemy go nauczyć jeść wszystkiego co mu wolno


6) Woda, woda, woda. Pies musi mieć stały dostęp do wody. W ciągu całego dnia. Ja wiem że niektórzy myślą że szczeniaczek Wam podsikuje w domu to mu zabierzecie wodę i będzie po problemie. No właśnie wtedy zrodzi się problem wielki. Nasz pupil wtedy często trafia do szpitala odwodniony. A wtedy nie dość że maluch się męczy i go boli, to nasz portfel się skurcza, bo zaoszczędziliśmy na sprzątaniu siuchów. Brawo!





Najczęściej popełniane błędy żywieniowe

a) Nieprawidłowy dobór karmy (karmy niskiej jakości, niedostosowane do wieku, rasy czy szczególnych potrzeb żywieniowych)

b) Zbyt duże porcje podawane „na raz”

c) Przekarmianie szczeniąt

d) Stały dostęp do pożywienia

e) Zbyt rzadkie karmienie

f) Dokarmianie „ludzkim” jedzeniem i smakołykami







Zapraszam na konkurs na fejsie gdzie są do wygrania łakocie dla pupila :)

https://www.facebook.com/biru.akita/photos/a.1637302206510610.1073741827.1637281743179323/1637675716473259/?type=3&theater









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za komentarz. Zapraszam do polubienia bloga oraz profilu na facebooku :)